Mediátor je odborník na komunikaci, který je specialista na pomoc v konfliktních situacích.
Pomáhá sporným stranám, aby se vzájemně správně pochopily a pokusily se své jedinečné, ale mnohdy odlišné názory na stejnou věc zohlednit. Mediátor při své práci využívá metody vycházející z oblastí řešení konfliktů a mezilidské komunikace. Zejména právě podpora a obnovení komunikace mezi spornými stranami je jedním z cílů mediace a předpokladem úspěšného řešení konfliktu.
Mediátor je vždy nestranný, přičemž jakýkoliv příp. vztah k jedné či druhé straně sporu mediátora vylučuje z možnosti vést pro strany sporu mediační jednání.
Mediátor nerozhoduje kdo má pravdu, nehledá spravedlnost a nenavrhuje sporným stranám žádná řešení. Úkolem mediátora a cílem mediace je pomoci sporným stranám najít společné řešení jejich mnohdy komunikačního problému. Výsledkem úspěšné mediace je mediační dohoda sporných stran, když mediátor tvorbou mediační dohody zohledňuje pouze to, aby neodporovala zákonu. Vzájemný pohled sporných stran na řešení konfliktu, jejich pohled a vnímání způsobu řešení sporu nijak nekomentuje.
Úspěšně dokončená mediace je v podstatě takový „výrobek“ obou sporných stran, spornými stranami vyřezaná lodička z kůry, která plave. Mnohdy může plavat nakřivo, ale plave. Není to nic koupeného nebo něco, co je někým (např. soudem) nařízeno, tedy co by někdo jiný (např. za přispění advokátů) vyrobil a sporné straně vnutil, přičemž tato strana se takovému rozhodnutí byla nucena přizpůsobit, ačkoliv se jí takové rozhodnutí nikterak nelíbí.
Mediátor je povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozvěděl v souvislosti s přípravou a výkonem mediace.